znak obce Měnín
obec Měnín
okres Brno – venkov, Jihomoravský kraj
znak obce Měnín
obec Měnín
okres Brno – venkov, Jihomoravský kraj

Změny jízdních řádů od 10. prosince 2017

http://www.idsjmk.cz/#lock9308

 

Vážení cestující,
v rámci pravidelného celoevropského termínu dochází od 10. 12. 2017 ke změnám jízdních řádů veřejné dopravy v Jihomoravském kraji a ve městě Brně. Přinášíme vám o nich nejdůležitější informace.

Ve vyhledávači spojení budou oficiální jízdní řády včetně brněnské městské dopravy zveřejněny od 1. 12. kolem poledne, platnost dat bude do 23. 12. 2017.Za přibližně týden budou doplněna data pro další období.

Stáhněte si: Podrobný přehled změn dle oblastí se vztahem k regionální dopravě.

Stáhněte si: Nové regionální jízdní řády.

Přehled hlavních změn v regionální dopravě
• Na Znojemsku na řadě linek zahájí provoz noví dopravci, kteří zvítězili v poptávkovém řízení na zajištění dopravy v této oblasti. Změna dopravců se týká nejen páteřních autobusových linek 104 Brno – Hevlín – Laa/Thaya a 105 Brno – Mikulov, ale i řady dalších autobusových linek na Znojemsku. Nasazeny budou nové autobusy s klimatizací, navýší se počet nízkopodlažních vozidel.
• Podařilo se vyřešit spojení Znojemska s Vídní v brzké ranní době a pozdní večerní době. Nově je možné díky novým vlakům ze Znojma v 5:30 do Vídně dorazit ráno před 8. hodinou. Večer poslední vlak do Znojma přijede až ve 20:36.
• Zavádí se nová noční spojení v noci před nepracovním dnem z Brna ve směrech Rousínov a Vyškov (linka 602/730 - od 16. 12. 2017), Pohořelice a Znojmo (linka 108 - od 16. 12. 2017) a Břeclav a Hodonín (vlak S3/S9 - od 10. 12. 2017). Noční autobusové spoje linek 108, 405, 505, 602 a 702 pojedou nově ze smyčky trolejbusů u hlavního nádraží v Brně. Ostatní noční spoje (linky 201, 302, 403 a 501) pojedou ze svých dosavadních zastávek.
• Z důvodu velké poptávky cestujících se přidávají spojení na vlakové lince S3 ve směru z Vranovic a Hrušovan u Brna do Brna a rovněž na linkách 108 Brno - Znojmo (posílení především o víkendech) a 501 Brno, Ústřední hřbitov - Moravany - Nebovidy (posílení ve špičkách pracovních dnů).
• Na Brněnsku se zavádí nová linka 51, která nabídne dlouhodobě žádané spojení Troubska a Popůvek s brněnskou Bystrcí a Nemocnicí Bohunice.
• Ve špičkách pracovních dnů bude posílena trolejbusová doprava mezi Brnem a Šlapanicemi.
• Od dubna budou v provozu nové expresní cyklobusy IDS JMK, které spojí Brno se Znojmem a s Vranovskou přehradou.
• Rozšiřuje se počet spojů na zavolání - nově budou na linkách 163, 257, 312, 830.
Přehled hlavních změn v brněnské městské dopravě:
• Dojde ke snížení počtu pracovních dnů s prázdninovým omezením dopravy.
• Linka 3 bude jezdit déle na Rakoveckou. Nutnost přestupu u Vozovny Komín mezi linkami 1 a 3 zůstane pouze v okrajových denních dobách. Současně dojde k záměně dopoledního provozu v pracovních dnech, tj. linka 3 bude jezdit na Rakoveckou i v dopoledních hodinách, linka 11 bude v dopoledním sedle ukončena ve smyčce Komín.
• Dojde k rozšíření provozu na linkách 32 (celotýdenně do cca 21:30 hodin), 65 (rozšíření v pracovní dny a nově provoz i o víkendech), linky 50 a 58 (více spojů dopoledne).
• Expresní linka E56 nově pojede i v dopoledním sedle pracovních dnů ve zkrácené trase Královo Pole, nádraží – Nemocnice Bohunice v intervalu 30 minut především s vazbou na vlaky linky S3. Do trasy této linky se vkládá zastávka Tylova.
• Linka 46 bude od zastávky Zemědělská prodloužena až do zastávky Erbenova zřízené na ulici Zemědělské. Na lince jsou zároveň převedeny expresní spoje vedené třídou Generála Píky na běžnou trasu přes Štefánikovu čtvrť.
• Linka 48 nově pojede mezi zastávkami Popelova a Hanácká přes zastávky Prodloužená, V aleji, Holásky, Rolencova a Holásecká, ve směru do centra navíc ještě obslouží zastávku Revoluční. V souvislosti s touto změnou pojede častěji linka 40, jejíž spoje nahradí linku 48 v oblasti Brněnských Ivanovic.
• Linka 68 bude z Vaňkova náměstí prodloužena do zastávky Šumavská. Na části trasy tak zcela nahradí linku 80, která bude nadále zajišťovat pouze sezónní obsluhu hradu Špilberk v úseku Česká – Hrad Špilberk.
• V trase linek 43 a N93 dochází mezi zastávkami Högrova a Hamerláky resp. Myslivecký stadion ke změnám v trase a umístění zastávek. 
• Vybrané zkrácené spoje nočních linek pojedou na území města v celých trasách, dojde tak k omezení pásmového zakončení některých linek. Spoje linky N91 vedené až do Kuřimi na Podlesí pojedou až na konečnou Kuřim, Podlesí, Pramen, spoj linky N96 ukončený v Podolí bude prodloužen až do Mariánského údolí.

• Na vybraných linkách dojde k dílčím změnám jízdních řádů (čas poloh spojů nebo úpravy garance nízkopodlažnosti). Současně bude rozšířen počet zastávek v režimu „na znamení“. 

• Rozšiřují se spoje na zavolání - autobusové linky 163, 257, 312, 830